Co warto wiedzieć o płytkach łazienkowych?

Osoby które zastanawiają się jaki rodzaj płytek wybrać do łazienki czy też do kuchni powinny wiedzieć czym charakteryzują się płytki, jak odczytywać oznaczenia z opakowania. Warto wybierać płytki gatunku pierwszego, które będą charakteryzowały się prostymi brzegami, najczęściej są to płytki rektyfikowane które są odpowiednio kalibrowane, są docięte mechanicznie aby posiadały proste oraz ostre krawędzie. Dzięki temu możemy układać płytki szczelnie, niekiedy możemy zrezygnować z fugi, co pozwoli na uzyskanie powierzchni jednolitej.

Właściwości płytek łazienkowych

Płytki podłogowe charakteryzują się także właściwościami antypoślizgowymi. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, iż w pomieszczeniach takich jak łazienka czy też kuchnia płytki mogą być wilgotne. Antypoślizgowość oznacza się literą R, spotkamy oznaczenia od R9 do R13 w tym przypadku R9 jest to płytka śliska, dlatego jeżeli chcemy zastosować je w łazience wybieramy płytki R12. Podobnie w przedpokoju gdzie możemy wnieść wodę czy też śnieg na butach warto wybrać płytki, które będą charakteryzowały się lepszymi właściwościami antypoślizgowymi.

Ważnym parametrem jest także odporność na ścieranie, w tym przypadku jest to oznaczenie PEI, klasy ścieralności oznaczamy od 1 do 5 gdzie klasa 5 charakteryzuje się najlepszymi parametrami. W tym przypadku zwracamy uwagę na płytki w przedpokoju, na balkonie czy też na tarasie, wszędzie tam gdzie często będziemy się poruszali. Możemy wybrać płytki PEI 4 które będą odpowiednie do naszych domów natomiast klasa ścieralności 5 wybiera się najczęściej do budynków użyteczności, wszędzie tam gdzie podłogi są często używane. Jeżeli chcemy zastosować płytki na zewnątrz wówczas wygramy modele mrozoodporne, najczęściej będzie to gres, który może występować w odmianie szkliwionej lub polerowanej. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który doskonale sprawdzi się na balkonie, tarasie czy schodach wejściowych.

Płytki występują w różnych odcieniach, kolorystyce, często wybieramy płytki imitujące kamień, w przypadku eleganckiej łazienki możemy wybrać płytki z serii Morella, są to płytki jasne, kremowe lub też szare. Dostępne są na stronie internetowej https://e-plytki.eu/pl/c/MORELLA/7534, gdzie możemy wybrać modele Crema, Grey oraz Bianco. Występują w dwóch rozmiarach 60 x 60 cm oraz 60 x 120 cm są to płytki rektyfikowane, pierwszego gatunku. Świetnie sprawdzą się nie tylko na naszej podłodze ale również możemy ułożyć je na ścianie w łazience czy też w kuchni.